Jak na nájem bytu: brožura zdarma
06.01.2016

Znáte dobře svá práva a povinnosti jako pronajímatel? Víte, v jakých případech můžete zvýšit nájemné, jak je to s dalším podnájmem vaší nemovitosti nájemcem, jakým způsobem lze nájem zdědit, kdy lze smlouvu ukončit nebo jaká máte práva při obývání bytu více osobami, než bylo dohodnuto?


Mám pro vás TIP na brožurku Jak na nájem bytu, kde najdete odpovědi na mnohem víc z těchto problématických otázek. Připravilo ji právní oddělení časopisu dTest a můžete si ji stáhnout zde. Pokud nejste předplatitel časopisu, nevadí. Pro bezplatné stáhnutí jen stačí zadat Vaši emailovou adresu.


Věděli jste například, že:


- je dle zákona nájemné splatné předem na každý měsíc nejpozději do 5. dne příslušného období? Pokud tedy po vás nájemce chce např. splatnost únorového nájemného až po 5.2., nemá na to právo. Všeobecně doporučuji naopak splatnost určit na 15. - 20. dne kalendářního měsíce, který předchází měsíci, na který je nájemné určeno. Získáte tím prostor min. 10 dní na řešení případného zpoždění v platbě.

- nájemné může být zvýšeno i v případě stavebních úprav, díky kterým dojde ke zlepšení podmínek bydlení či úspoře energií? Nájemné můžete navýšit o 3,5-10% ročně z částky za účelně vynaložené náklady.

- jistota, neboli kauce může být použita např. k pokrytí škody na majetku pronajímatele nebo k hrazení dluhů na nájemném a službách? Zřejmě ano. Málo kdo už ale tuší, že se jistota může použít až při skončení nájemného, POKUD SE STRANY NEDOHODNOU JINAK. Uveďte si tedy do smlouvy, že v případě, že pronajímatel použije prostředky z jistoty v průběhu smlouvy, jak bylo dohodnuto, oznámí to písemně nájemci a nájemce je pak povinen do jednoho měsíce peněžní prostředky doplnit do původní výše.

- od 1. 1. 2016 platí nové nařízení vlády týkající se běžné údržby a drobných oprav, které si musí zajišťovat a hradit sám nájemce. Nařízení stanoví, že náklad na jednu opravu nesmí přesáhnout 1000Kč a v souhrnu ročně pak částku 100Kč na m2 podlahové plochy bytu. V nařízení také najdeme vyjmenované jednotlivé úkony. Drobnou opravou se rozumí i například oprava podlahových krytin, části dvěří a oken, výměna vypínačů a zásuvek, údržba vodovodních baterií apod.Mohlo by Vás také zajímat

Staňte se členem VIP klubu
Získáte přístup
k pravidelným informacím
ze světa realit
a stanete se součástí
naší komunity.
Více info
© 2022 Nela Kubasová powered by Klima&Partners