Kde byt prodáte nejrychleji? Jaké jsou průměrné ceny nemovitostí?
02.03.2015

Přemýšlíte nad investičním bytem, ale nevíte, jak se pohybují průměrné ceny v jednotlivých krajích? Zabýváte se otázkou, pokud byste byt potřebovali nutně prodat, jak dlouho bude asi trvat, než ho prodáte? A je v tomto pohledu výhodnější koupit byt 1+1 nebo 3+1? Na tyto a mnohé další otázky Vám odpovíme v následujícím článku...


Dostala se nám do rukou velmi zajímavá analýza z největšího českého realitního inzertního serveru sreality.cz, která ukazuje data z inzerátů nemovitostí z konce roku (detailně v období 11-12/2014, kdy bylo z inzerovaných nemovitostí  ukončeno, tedy nejspíše i prodáno přes 17 000). Aj aké jsou výstupy?

Průměrná data za celou republiku

Porovnání RD vs byty: podle očekávání se nejvíce prodalo bytů (65%), nejvíce 3+1 za průměrnou cenu 2,25 milionu Kč (39%), v závěsu 2+1 za 1,7 mil.Kč (37%). Na prodaných 1+1 připadá pouhých 17%. Jejich nabídka není tak vysoká, ale z pohledu investice to bývá mnohdy nejlepší volba (v porovnání výnos vs výše vložených prostředků). V celorepublikovém průměru cena bytů 1+1 neklesla pod 1 milion Kč. Likvidita je zde však mnohem vyšší...takový byt totiž prodáme za méně jak 3 měsíce, což u investice může být velkou výhodou.

Průměrná cena rodinného domu v ČR na prodej byla 3,25 milionu Kč. Zajímavé je, že českého kupujícího nákup domku vyšel o několik set tisíc méně než koupě bytu velikosti 4+kk a větší, kde se cena pohybovala od 4 milionů výše. Zpravidla jsou však tyto byty umístěny v dražších, dostupnějších lokalitách než RD. Na druhou stranu prodat rodinný dům v průměru trvalo déle než u bytů, a to o 1-2 měsíce. Průměrně se rodinný dům prodával necelých 5 měsíců.


Jak jsou na tom jednotlivé kraje?

Praha

Reality se zde prodaly velmi rychle (1+1 za dva měsíce, 3+1 za tři, RD za necelé 4 měsíce). Velmi specifický je tento kraj také v ceně bytů 1+1 vs 3+1 (průměrná cena 1+1 1,9 milionů Kč vs astronomických 4,25 milionů Kč za 3+1).  Pozn. Ve většině krajů cena 1+1 odpovídá přibližně polovině ceny 3+1 (vzhledem k tomu, že i metrově se tyto byty liší zhruba o polovinu, tak je cena na metr čtvereční velmi podobná). V Praze to bylo naopak...u bytu 1+1 byla výrazně nižší cena na metr čtvereční než u 3pokojového bytu. Může to být tedy také důvod, proč v tomto kraji koupit spíše menší investiční byt.

Jihomoravský kraj

Naopak v Jihomoravském kraji byly z pohledu ceny za metr čtvereční menší byty nadhodnoceny. Z tohoto pohledu se zde tedy více vyplatí koupě větších bytů. Průměrná prodejní cena 1+1 byla 1,4 milionu Kč, přitom 3+1 jste mohli koupit již za 2,5 milionu Kč. Byty se v tomto kraji prodaly již za 3 měsíce. I přes poměrově nízkou cenu bytů 1+1 se menší byty prodávaly o tři dny déle než 3+1.

Karlovarský kraj

Velmi nízká likvidita vložených prostředků: zde si prodávající (ať už bytů nebo RD) většinou počkal nejdéle ze všech krajů (prodej RD více jak 7 měsíců, 1+1 téměř 5 měsíců). Je zde však vidět velká preference kupujících koupit pouze pozemek a postavit si svůj vlastní dům. Pozemky jdou zde na dračku. Pozemky v dobré lokalitě se zde prodaly už téměř za měsíc od vyvěšení nabídky. Naopak již postavených domků se zde prodalo nejméně z celé republiky (pouze 2%). Co se týče bytů, tak situace u cen na metr čtvereční je zde podobná jako v Praze. Menší byt 1+1 jste zde mohli koupit v průměru za slušnou cenu 630 000Kč. 3+1 ale již vychází méně výhodně za 1,5 milionu Kč.

Moravskoslezský kraj

Je druhým nejlevnějším regionem. Menší byt se zde v průměru prodával pod půl milionu korun. Dokonce i byty 3+1 se zde prodávaly za méně než milion Kč. To může být hlavní důvod, že se právě zde prodalo více jak 15% všech 3+1 v ČR, což Moravskoslezský kraj řadí na druhé místo po Praze (30%.) Třetí byl Jihomoravský kraj s pouhými 9%.


Ústecký kraj

Podobný trend u pozemků jako v Karlových Varech sledujeme také v Ústeckém regionu. Další podobnost vidíme s Prahou. Ani v Ústeckém kraji se nemovitosti v nabídkách moc dlouho neohřály. Nejrychleji se prodaly menší byty 1+1 a 2+1. Tento fakt u kraje s nejvyšší nezaměstnaností může být překvapivý. Ceny bytů jsou zde však nejnižší v republice. 1+1 se zde však v průměru prodalo za pouhých 275 000Kč, 3+1 dokonce za 564 000Kč, což je pouhých 13% průměrné ceny bytů v Praze. Nemovitosti jsou zde extrémně dostupné, a proto je také Ústecký kraj vyhledávanou lokalitou pro investory. Pozor však na rizika tohoto kraje (nezaměstnanost, nepřizpůsobový obyvatelé a další).

Pokud Vás čísla zajímají více do detailů, můžete se podívat na podrobnou grafiku zde.


Pojďme si to tedy shrnout:

1. Nejvíce likvidní, tedy nejsnáze prodejné jsou menší byty, které prodáte zpravidla rychleji než za 3 měsíce.

2. Rodinný dům se prodává přibližně o 2 měsíce déle (tedy 5 měsíců celkem), ale existují regiony jako Karlovarsko či Ústecko, kde se mnohem lépe prodávají pozemky než postavené RD).

3. Výhodná koupě z pohledu minimálního kapitálu na Vás čeká v Ústeckém a Moravskoslezském regionu (kupní cena pouhých cca 20% z ceny bytů v Praze).

4. V těchto regionech tedy nejsou výjimkou dvouciferné roční výnosy.

5. Vysoké výnosy jsou však logicky spjaté s mnohem vyšší rizikovostí...nezaměstnanost, nepřizpůsobiví obyvatelé atd. (riziko se však např. s pomocí správce dá velmi dobře řídit)


NÁŠ TIP:

Soustřeďte se na perspektivní regiony a lokality, ne však nutně na centrální velká města, kde bývají ceny nemovitostí vyšponované a přitom výše pronájmů je mnohdy podobná jako v sousedních okresních městečkách.

Rádi bychom upozornili na fakt, že výsledky analýzy jsou pouze orientační (vycházejí pouze z inzertních nabídek a nezohledňující specifika konkrétních lokalit, vybavení nemovitostí apod). Na základní orientaci tyto data postačují.
Zdroje: sreality.seznamblog.cz

Mohlo by Vás také zajímat

Staňte se členem VIP klubu
Získáte přístup
k pravidelným informacím
ze světa realit
a stanete se součástí
naší komunity.
Více info
© 2022 Nela Kubasová powered by Klima&Partners