Daň z nemovitosti: novinky a formuláře 2019
25.01.2019

V krátkém článku se přehledně dozvíte kdo, kdy a jak se platí daň z nemovitosti. Novinkou je například možnost platit přes QR kód. Mnoho lidí také neví, že podat daňové přiznání jste povinni nejen při nákupu, ale také při prodeji. Pozor, pokud vlastníte nemovitosti ve více krajích, tak je třeba podat daňové přiznání za každý kraj zvlášť.KDO PODÁVÁ:

- Kdo v roce 2018 nabyl nemovitost. Pokud se jedná o koupi na přelomu roku, tak poplatníkem je ten, kdo byl vlastníkem k 1. 1. 2019. Pozor ale, že právní účinky zápisu vstupují v platnost zpětně ke dni podání návrhu na vklad na katastr. Tedy pokud jste podali návrh na vklad nejdéle do 31. 12. 2018 a katastr následně v lednu vlastnictví přepsal na kupujícího, tak je poplatníkem již kupující.

- A také ten, kdo nemovitost v roce 2018 prodal, pokud v daném kraji vlastní více nemovitostí. Pokud to byla jeho jediná nemovitost za daný kraj, tak daňové přiznání nemusí podávat, ale měl by o prodeji písemně FÚ informovat.

- A také při významné změně nemovitosti - tedy například kolaudace, přístavba, změna rozlohy pozemku, změna na stavební parcelu atd.

Pokud jste v minulosti přiznání již podávali a ke změně u vás nedošlo, tak nic podávat nemusíte. Složenka Vám následně v květnu přijde již každý rok automaticky.


TERMÍNY:

Podat daňové přiznání je třeba do 31. 1. 2019

Pro opozdilce - opoždění do 5 pracovních dnů je bez sankce.


JAK PODAT DP:

- osobně

- poštou

- online přes aplikaci pro elektronická podání

- přes datovou schránku

Podrobný videonávod jak podání vyplnit natočila Martina Škarydková zde. Děkujeme ;-)

Co budeme potřebovat: Vyrozumění z katastru o provedeném vkladu, metry čtvereční a případně kupní smlouvu


JAK ZAPLATIT:

Zaplatit je poté třeba do 31. 5. 2019 a finanční úřad Vám pošle buď:

- složenku,

- nebo je možné obdržet informace i emailem včetně QR kódu pro platbu (do 15. 3. 2019 je třeba podat ŽÁDOST ve věci zasílání údajů pro placení daně z nemovitých věcí e-mailem a to na každém krajském finančním úřadě, kde vlastníte nemovitosti),

- či uhradit přes SIPO (o to je nutné zažádat nejpozději do 31. 1. 2019 na každém krajském finančním úřadě, kde vlastníte nemovitosti, a to prostřednictvím formuláře Oznámení o placení daně z nemovitých věcí prostřednictvím SIPO, kde najdete i bližší informace. K žádosti je třeba doložit také doklad prokazující přidělení spojovacího čísla, tedy např. aktuální platební doklad SIPO).


Mohlo by Vás také zajímat

Staňte se členem VIP klubu
Získáte přístup
k pravidelným informacím
ze světa realit
a stanete se součástí
naší komunity.
Více info
© 2022 Nela Kubasová powered by Klima&Partners