Daně, daně a zase daně...
11.11.2021


Téma, které každý investor řeší neustále...
- na začátku roku podáváme daňové přiznání,
- v průběhu roku schraňujeme účtenky a faktury
- a na konci roku se snažíme vymyslet, jaké náklady by za ten daný rok ještě šly v přiznání uplatnit.

Podívejme se na časté otázky a odpovědi na ně*:


Může se člověk, který má příjem z pronájmu nemovitosti přihlásit k placení tzv. paušální daně?
Paušální daň je určena pro podnikatele s příjmem z §7 daňového zákona, nemůže ji tedy využít pronajímatel, jelikož ten má příjmy dle §9 daňového zákona. Živnostník může paušální daň využít i když k ní má ještě jiný druh příjmů, ale pouze do výše 15 000Kč za rok.

Týká se pronajímatelů omezení odpočtů úroků z hypoték?
Omezení odpočtů, které platí od roku 2021 se týká pouze nemovitosti pořizované na vlastní bydlení. U využití úroků z hypoték jakožto jednoho z výdajů (které stavíme oproti příjmům z pronájmu) se změna nijak netýká.

Kolik let musím uchovávat doklady?
U neplátce DPH a pro roky bez vykázání daňové ztráty v daň. přiznání - vše, co je starší 3 let a netýká se dalších let (jako např. doklady k odpisům, pokračující nájemní smlouvy...), nemusíte uchovávat. Tedy například po podání daňového přiznání za rok 2020 v březnu 2021 můžete skartovat dokumenty z roku 2017 a starší. Při vykázání daňové ztráty se lhůta pro kontroly prodlužuje o 5 let (doba, po kterou lze daňovou ztrátu v dalších letech uplatnit), ale nově se lze možnosti uplatnění daňové ztráty v následujících 5 letech vzdát a tím padá i prodloužení lhůty pro kontroly.

Jakým způsobem rozdělit v kupní smlouvě cenu za pozemky (které nelze odepisovat) a cenu bytu/domu?
Není žádný universální klíč pro všechny typy nemovitostí a pro všechny lokality. Ve velkých aglomeracích, kde je vydána cenová mapa stavebních pozemků se např. u prodeje bytu developeři v zásadě cenovou mapou řídí. Od toho lze tedy např. v Praze dovodit při koupi bytu podíl ceny pozemku z kupní ceny dle cenové mapy.
Nicméně obecně - to, jak provede rozdělení kupní ceny na stavbu a pozemek znalec, finanční úřad při případné kontrole zpochybňovat nebude. U jakéhokoliv jiného způsobu je třeba s nutností odůvodnění počítat. Odpis je na 30 let, tedy služby znalce doporučuji.


*) pozn. otázky a odpovědi vychází z rozhovoru s Ing. Čudovou viz níže a také z časopisu Střecha, který vydává Občanské sdružení majitelů domů.

Že se vám z daní točí hlava? Nezoufejte a přihlašte se na seminář Daně v nemovitostech a jak na ně, na kterém vám paní Ing. Čudová vše vysvětlí a dá vám spoustu praktických tipů.
Registrace ZDE

To přesně potřebuji!
Podívejte se na celé video o daňových novinkách 2020 / 2021

Mohlo by Vás také zajímat

Staňte se členem VIP klubu
Získáte přístup
k pravidelným informacím
ze světa realit
a stanete se součástí
naší komunity.
Více info
© 2022 Nela Kubasová powered by Klima&Partners