Dražby nemovitostí: vyplatí se ještě?
26.02.2019
autor Pavel Tomek, Adol Monitor

Často slyším otázku zda se ještě vyplácí dražby nemovitostí. Ať už investujete do čehokoliv, tak na chvíli zbystřete. Dnes se podíváme na souhrnné statistiky dražeb a aukcí za uplynulý rok 2018. Co vám mohu prozradit hned v úvodu tak je to, že za uplynulý rok bylo vyhlášeno 17.432 dražeb (aukcí) nemovitostí v odhadních cenách přesahujících 28 mld. Kč. V článku se mimo jiné dozvíte, v jakých regionech se vyplatí chodit na dražby, a které nemovitosti se vyplácí nejvíce. 


Troufám si tvrdit, že nikdo v České republice nemá tak detailní přehled o dražbách a aukcích (dále jen dražby), jako máme v ADOLu. Přes 5 let zpracováváme data o dražbách a přes 2 roky sledujeme i výsledky dražeb. Pracují za nás nonstop roboti, kteří stahují data z internetu, ale celý úspěch naší služby stojí na tom, že již od roku 2013 stažené informace denně ručně třídíme, upravujeme, hledáme chybějící data a také sledujeme výsledky dražeb.

Aplikace pro investory
To nám umožňuje přinášet zákazníkům nejen přehled o všech nemovitostech v dražbách a přehledně s nimi pracovat, ale často díky výsledkům mohou ještě výsledek zvrátit (předražek) nebo si v případě “nevydražené” nemovitosti mohou tuto hlídat a jsou upozorněni na její další kolo. 
Realitní Shaker se stal partnerem Adolu...díky tomu Vám můžeme nabídnout ZDARMA TUTO APLIKACI VYZKOUŠET ZDE. Budete tak mít na jedné přehledné stránce přístup ke všem dražbám ve vybraném okrese.

Těžkosti s daty

Začal jsem tím, že jsem si otevřel tabulku se 17.000 řádky a 29 sloupci. O každé dražbě máme kromě interního ID (pořadové číslo) také informace o datu vyhlášení, datu stažení z internetu, o zdroji, ze kterého byla informace získána. Následují všechny potřebné údaje, které přepsaly mé kolegyně z dražebních vyhlášek. Začátek dražby, konec dražby, dražební jistota, odhadní a vyvolávací cena. Víme, za kolik bylo vydraženo, zda se dražil podíl nebo celek, byla-li to dražba elektronická nebo fyzická atd.

Dále bylo nutné přemýšlet o tom, jaké kombinace čísel by nejvíce vystihovaly situaci na trhu a začal jsem je zpracovávat do dílčích tabulek a grafů. Samozřejmě se to neobejde bez kontingenčních tabulek a Excelu, takže jsem strávil pár desítek minut vzpomínáním, jakže se ty tabulky vlastně dělají….

No a po x hodinách práce zjistím, že v tabulce nemám informaci o výsledku dražby. Rozeznáváme stavy jako vydraženo, nevydraženo, nelze ověřit (typicky fyzické dražby u exekutorů), odročeno, zrušeno nebo “čeká se na výsledek”. To je v případě, že dražba ještě neskončila. Ano, skutečně některé dražby trvají i měsíce. Po 6 hodinách práce mám konečně hotovo ;-)

Dražby nemovitostí v roce 2018

Nemá zde asi smysl vkládat všechny grafy a čísla znovu, když jsou přehledně zpracovány v tiskové zprávě, kterou si můžete stáhnout. Vypíchl bych zde pár nejzajímavějších čísel a grafů.

V roce 2018 bylo vyhlášeno 17.432 dražeb a aukcí nemovitostí v hodnotě 28,14 mld. Kč. Z tohoto počtu bylo 90,4% dražeb elektronických a 9,6% fyzických.

Poměr vyvolávacích a odhadních cen byl v průměru 61,55 %.


Co vás bude asi nejvíce zajímat jsou samozřejmě výsledky dražeb. Ze všech vyhlášených dražeb bylo celkem 46% úspěšných a nemovitosti byly vydraženy. U zhruba 17% dražeb nelze výsledky ověřit. Nejčastěji se jedná o fyzické exekutorské dražby, kde exekutor výsledek dražby téměř nikdy nezveřejňuje.Poslední tabulkou, kterou zde uvedu, je objem odhadních cen nemovitostí a vydražených cen a jejich poměr. Zde je zajímavé, že Ústecký kraj a Pardubický mají poměr do 60%. Dokonce Ústecký kraj 22,5%. Zde tedy je možné koupit nemovitosti v průměru za ¼ ceny.


Závěrem

Pokud se podíváte na statistiky a grafy, dojdete asi k následujícímu závěru. Většina zajímavých nemovitostí se vydraží za tak vysoké ceny, že zde není prostor pro výdělek nebo úsporu. Takže buď půjdete na dražby v Ústí nad Labem nebo to nemá smysl.

Já bych to viděl trochu jinak... Díky tomu, že dodáváme data mnoha úspěšným investorům a realitním kancelářím tak vidíme, že prostor pro zhodnocení peněz stále je. Údaje, které jsem vám dnes předložil, jsou jakýmsi statistickým výsledkem “suchých” dat. Bohužel tato data někdy zkreslují. Není to záměr, ale je to povahou těchto dat.

Zkreslovat data může například podhodnocování odhadů, aby se na dražby přivedlo co nejvíce zájemců. Dražebník ví, že cena se pak vyšplhá často výš, než kdyby byli zájemci jen dva. Dalším zkreslením je způsob jakým dražebníci uvádí informace o dražbách. Některé soukromé společnosti neuvádí odhadní cenu nemovitosti a v těchto případech pak nastavujeme cenu odhadní jako vyvolávací. Lepší, než kdyby tam byla nula nebo bychom museli celou dražbu vyřadit. 

Takže nevěšte hlavu, statistiky si projděte, vezměte si ponaučení a hurá na dražby!


DOVĚTEK NELY A IVANY Z REALITNÍHO SHAKERU

Jak už jste asi pochopili - aby byl člověk v dražbách úspěšný, je obzvlášť v dnešní době nutností se v této problematice umět orientovat, eliminovat rizika, vědět, kde se vyplatí dražit a kde to naopak může být ztráta času. Sami se každý měsíc účastníme mnoha dražeb, a tak můžeme z vlastní zkušenosti říct, že pokud jste trpěliví a máte dobrou strategii, tak na Vás na konci nějaká ta zlatá dražební rybka čeká :-) 


 Vzhledem k velkému zájmu o tuto oblast z Vaší strany jsme se rozhodli uspořádat seminář Jak úspěšně nakupovat nemovitosti v dražbách  A protože se chceme učit od těch nejlepších, tak jsme oslovili odborníka na toto téma vzatého, a to právě autora článku - Ing. Pavla Tomka z Adol Monitoru.

Pavla si moc vážíme...je to velmi zkušený a chytrý investor, který má velkou pokoru, takže na první pohled byste to do něj možná ani neřekli :-) Ač jsme se považovali za zkušenější dražitele, tak jsme byli po diskuzi s Pavlem překvapení, kolik jsme toho ještě nevěděli/ nezažili. Přeci jen je velký rozdíl vycházet ze svých zkušeností s desítkami dražeb a porovnat zkušenosti s člověkem, který jich má se svým týmem za sebou stovky.

Takže my určitě nebudeme chybět a už se moc těšímeco si pro nás Pavel na 15. 10. 2019 přichystal. 

Mohlo by Vás také zajímat

Staňte se členem VIP klubu
Získáte přístup
k pravidelným informacím
ze světa realit
a stanete se součástí
naší komunity.
Více info
© 2022 Nela Kubasová powered by Klima&Partners