Jak chytit svoji investiční příležitost v Peer to Peer půjčkách?
28.02.2016

Co je Peer to Peer úvěrování a proč tak dynamicky roste?

Zatímco před pěti lety nebylo o Peer to Peer úvěrování v podstatě slyšet, v dnešní době existuje po celém světě řada P2P platforem a jejich obliba mezi lidmi a firmami neustále roste. Mezi investory do těchto úvěrů najdeme kromě jednotlivců i významné institucionální investory. Příkladem je investice banky AEGON do německé P2P platformy Auxmoney ve výši 150 mil. EUR.

Peer to Peer platformy představují alternativu k tradičním způsobům financování. Platformy umožňují jednotlivcům nebo firmám půjčit si přes internet přímo od investorů, bez nutnosti využívat banky či nebankovní instituce jako zprostředkovatele. Podle portálu Statista si takto v roce 2015 lidé a firmy globálně vypůjčili celkem 64 mld. dolarů. Do roku 2025 se odhaduje, že objem P2P půjček naroste na 1 bil. dolarů, tedy 20krát více než dnes.


Jaké jsou výhody Peer to Peer úvěrování?

Výhody P2P financování jsou zřejmé na první pohled. Na rozdíl od bank jsou P2P platformy levnější a transparentnější. Zisk plyne jejich provozovatelům z poplatků za správu a administraci jednotlivých úvěrů.

V porovnání s bankami jsou jejich provozní náklady mnohem nižší. Díky tomu mohou nabídnout příjemcům půjčky s nižším úrokem, než by dostali v bance a investorům zase atraktivnější výnosy (podle Lending Clubu v průměru 5 – 9 %). Investoři si mohou vybrat z platforem pracujících jak se spotřebitelskými, tak podnikatelskými úvěry a mohou si vybírat investice do půjčky také s ohledem na dobu její splatnosti, která se pohybuje obvykle v rozmezí 30 dní až 5 let.


Jsou Peer to Peer půjčky bezpečné?

Kromě řady výhod přinášejí P2P úvěry také nevýhody. Investice nejsou garantovány ani pojištěny a jako u každé peněžité půjčky hrozí, že příjemce půjčky nebude svůj závazek řádně a včas splácet. Pro zajištění stabilního výnosu s minimálním rizikem je proto důležitá diverzifikace investice mezi velký počet různých typů půjček, s různou délkou splatnosti a rizikovosti.

Statistiky od nejznámějších poskytovatelů P2P půjček ale ukazují, že naprostá většina příjemců půjček svým závazkům dostála v plné výši a včas. Důvodem jsou kritéria, která musí příjemce splnit, aby mu byla půjčka poskytnuta. Mnoho zprostředkovatelů rovněž každému příjemci půjčky přidělí úvěrové hodnocení, které ukazuje, jak důvěryhodný příjemce z hlediska splácení půjček je. Některé velké P2P platformy mají rezervní fondy, které slouží k pokrytí ztrát z nesplacených půjček.


Kde zjistím více informací, jak mohu investovat do P2P úvěrů v ČR nebo zahraničí?

V České republice působí v současné době několik P2P platforem. Na spotřebitelské půjčky se zaměřuje Zonky, zaštítěný Home creditem a na firemní půjčky platforma SymCredit. Platformu SymCredit založil americký finančník Michael Sonenshine se svou finanční a investiční skupinou Symfonie Group, která jako jediná v České republice nabízí přes svůj P2P fond investování do P2P půjček v zahraničních platformách Lending Club, Prosper a Funding Circle, které jsou standardně mezinárodním investorům uzavřeny.

V Evropě můžete najít hned několik P2P platforem, které jsou otevřeny investicím od investorů z celé Evropské unie. Některé se tak jen tváří, neboť si stejně musíte zakládat bankovní účet v dané zemi, kde P2P platforma působí. Ty, které jsou absolutně otevřené mezinárodním investorům jsou pobaltské platformy  Finbee, Bondora, Mintos nebo Twino.

Pokud jste mezi těmi, kteří se chtějí o investování či půjčování přes Peer to Peer půjčky dozvědět více, přijďte ve dnech 9. a 10. března 2016 na konferenci, kde bude přednášet 36 speakrů! Více info o programu zde: Evropský Summit P2P a Angel investování. Pro čtenáře Realitního Shakeru máme vstupenky se 75% slevou na tomto odkaze.


Autor článku: Martin Střecha (redaktor Investree, Co-founder Crowder.cz a event manažer konference Cashflow Summit)


Mohlo by Vás také zajímat

Staňte se členem VIP klubu
Získáte přístup
k pravidelným informacím
ze světa realit
a stanete se součástí
naší komunity.
Více info
© 2022 Nela Kubasová powered by Klima&Partners