PENB aneb Jak při prodeji nemovitosti neprodělat.
03.07.2015

PENB...další zkratka, která si zaslouží naši zvýšenou pozornost. A od 1.7.2015 dokonce více než kdy jindy!

PENB, tedy průkaz energetické náročnosti budov,  je osvědčení o tom, jak je daná nemovitost úsporná z hlediska spotřeby energií (tedy tepla, elektřiny apod.). Všichni to moc dobře známe u bílého zboží jako třeba u ledničky a pračky. Podobný princip už delší dobu funguje také u nemovitostí. Proč je tedy kolem toho zrovna teď takový rozruch? Od 1.7. 2015 totiž vstoupila v platnost novela zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, která pravidla PENB mnohem více zpřesňuje a zpřísňuje.


Jak to tedy nyní je?

1. Průkaz musí být zpracován technikem na základě měření a následně také zaregistrován do centrálního registru Ministerstva průmyslu a obchodu (!Pozor na podvodníky, které k tomu nemají oprávnění. Průkaz by byl poté neplatný.)
2. Díky tomu budou kontroly mnohem jednodušší a častější. Náhodně by měla být zkontrolována jedna pětina štítků. Kontrola navíc může proběhnout až 5 let zpětně.
3. Pokud inzerujete přes RK, vždy musí být v inzerátu uvedena energetická třída (včetně tištěných propagačních materiálů) , a to jak u prodeje, tak u pronájmu.
4. Pokud z nějakého důvodu nebyl zatím štítek pořízen, musíte uvést nejhorší třídu G, což může mít neblahý vliv na prodejní cenu.
5. Teoreticky existuje výjimka pro budovy postavené před rokem 1947, kdy PENB nemusíme zhotovovat. Jak je to ale prakticky? Tato výjimka platí pouze pro nezrekonstruované budovy, u kterých se nevyměnily okna, zdroj tepla a podobně. Zkuste si tedy sami odhadnout, kolik takových "70letých stařečků" bude.
6. PENB také pro rekreační objekty? Ano, i na tuto oblast novela myslí, a to v případě, pokud je objekt užíván celoročně (popř. pokud spotřeba energie o 25% převýší spotřebu při celoročním užívání).


Co si vlastně pod písmenky A-G v reálu představit?

Např. rozdíl v nákladech na vytápění mezi třídou A a D může činit až 14 000Kč ročně (viz obr.).



A co to bude znamenat pro investory a pronajímatele?

U bytových jednotek se průkaz zpracovává na celý bytový dům a využívají ho poté všichni majitelé bytů v daném domě. O průkaz tedy můžete požádat sdružení vlastníků jednotek (SVJ). Bytové domy však nově nejsou plošně povinny tyto štítky automaticky mít. Povinnost jim vzniká, až když se jeden z majitelů rozhodne byt prodat. Pokud tedy budete tím prvním majitelem, který byt v domě prodává, může poměrně dlouho trvat, než se k průkazu dostanete.

Pokud ho nedostanete, existuje ještě druhá možnost, a to doložit poslední 3 roční vyúčtování nákladů za elektřinu, plyn a teplo. I to ale může být příští rok zrušeno. Tato povinnost doložení PENB ke smlouvě se nevztahuje na družstevní byty, ale pouze na byty v osobním vlastnictví.


POZOR: Výše uvedená povinnost se od 1.1. 2016 bude majitelů týkat nejen při prodeji, ale také při PRONÁJMU.


Kolik takový průkaz stojí?

(rodinné - bytové - komerční domy). Pozn. Průkaz má platnost 10 let.


SHRNUTÍ

Pokud si stále nejste jisti, zda se povinnost PENB vztahuje právě na Vás, doporučujeme využít tohoto nástroje, kde pouze zadáte typ nemovitosti a o jakou transakci se jedná (prodej, pronájem) a systém Vám již napoví co dělat.


Osobně si myslím, že u nemovitostí (kde je jejich energetická náročnost mnohem komplexnější než např. u ledničky) jsou výrazně důležitější reálné výdaje než jedno písmenko. To je to, co by kupující mělo především zajímat, i když toto přemýšlení nejspíše nebude mít mnoho lidí. Vždyť "Co je psáno (v registru), to je dáno." :-)

Přesto však musíme akceptovat fakt, že i když zhotovení štítku stojí několik tisíc korun, tak se tuto povinnost nevyplatí podceňovat. Pokuty totiž poté mohou být v řádech deseti tisíců korun.


P.S. Na co dalšího si dát pozor při prodeji nemovitosti z pohledu daní najdete v dalším článku.




Mohlo by Vás také zajímat

Staňte se členem VIP klubu
Získáte přístup
k pravidelným informacím
ze světa realit
a stanete se součástí
naší komunity.
Více info
© 2022 Nela Kubasová powered by Klima&Partners