Pozemky - zlatý důl v dnešní turbulentní době?
22.12.2014

Pokud někdo uvažuje o koupi pozemku (ať už pro svou potřebu bydlení, nebo na investici), měl by si pospíšit. Od roku 2016 budou totiž pozemky o pětinu dražší.

Trocha teorie: Zdražení pozemků hrozí kvůli nové sazbě DPH, která se od 1.1.2016 zvýší na 21%. Původně tato sazba měla platit již od roku 2015. Tento termín byl na poslední chvíli na zasedání Senátu 22.12.2014 naštěstí změněn. Díky tomuto odkladu bude ještě prostor pro případné námitky. Zdražení stavebních parcel by realitnímu odvětví nepomohlo. Dotklo by se to především developerských projektů a cen nových bytů, které by musely být zdraženy právě o 21% sazbu. Přitom je potenciální výnos pro státní rozpočet mizivý.

Praxe: I přes finanční krizi hodnota pozemků dlouhodobě roste a podobný trend se očekává i do budoucna (tedy alespoň u těch pozemků s dobrou LOKALITOU). Z tohoto důvodu se v dnešní turbulentní době může jednat o zajímavou investici. O to spíše tedy v roce 2015, kdy ještě můžeme koupit pozemek s nižší sazbou DPH. Také Alexandr Kreze, zakladatel dynamicky se rozvíjející skupiny KA Group, na své přednášce "Netradiční investiční příležitosti" doporučuje investovat právě do pozemků.

Pokud Vás tyto fakta nepřesvědčily, doporučuji si přečíst článek "Vyplatí se spořit si s liškou?", kde se dozvíte zajímavé porovnání výnosů ze stavebního spoření a z investičních nemovitostí na pronájem. Hádejte, co vyhrálo? :-)


Možná by se tedy vyplatilo udělat si příští víkend malý výlet po českých luzích a hájích a zmapovat si nabídky a trh ;-)  
Jen pozor...dlouhodobý růst ceny není jediným kritériem. Vždy záleží, co od investice očekáváte (jaký výnos, pasivní příjem apod.). Možná byste uměli získat vyšší výnos z jiného druhu nemovitosti... ale o tom příště :-)


Mohlo by Vás také zajímat

Staňte se členem VIP klubu
Získáte přístup
k pravidelným informacím
ze světa realit
a stanete se součástí
naší komunity.
Více info
© 2022 Nela Kubasová powered by Klima&Partners