Oblíbený seminář o Financování (nejen) investičních nemovitostí pro vás pořádáme již několik let. Vybrali jsme několik nejčastějších otázek, se kterými účastníci na seminář přicházejí a rovnou k nim spolu s našimi šikovnými hypotečními makléři sepsali odpovědi.
Pokud Vás zajímají jiná témata v oblasti financování nebo máte dotaz na svou konkrétní situaci, kontaktujte nás.
Co vše je potřeba doložit bance při vyřizování hypotéky?
- Příjmy – doložení příjmů ze zaměstnání, daňové přiznání při podnikání, případně nájemní smlouvy
- Potvrzení o bezdlužnosti (u podnikatelů)
- Osobní doklady (TIP: neměňte adresu či příjmení v průběhu žádosti o hypotéku 🙂
- Nabývací titul prodávajícího
- Návrh kupní smlouvy a smlouvy o úschově
- LV kupované nemovitosti
- Odhad
- Pojištění, jeho vinkulace
- popř. i katastrální mapu či prohlášení vlastníka
Doporučujeme hypotéku vyřizovat s hypotečním makléřem, který Vás celým procesem krok po kroku provede a pomůže Vám potřebné dokumenty správně a včas zkompletovat. Spolupráci s poradcem vás nebude stát nic navíc, poradce je placený bankami dle sjednaných obchodů.
Pokud byste chtěli kontakt na ověřené a šikovné hypoteční makléře, stačí nám napsat.
Financování družstevního vlastnictví
Lze financovat klasickou hypotékou, pokud je možné byt převést – zpravidla do 1 roku – do osobního vlastnictví
- nebo zástava jinou nemovitostí
- nebo úvěr ze stavebního spoření bez zástavy až do výše 2 000 000 Kč
Mnoho lidí se družstevního vlastnictví (mnohdy zbytečně) obává. Přitom tyto byty bývají klidně i o 10% levnější. Každopádně družstevní vlastnictví má samozřejmě i svá specifika a je třeba si vše detailně před koupí prověřit. Ale o tom zase někdy příště.
Půjčí mi banka na více nemovitostí?
Ano. Některé banky umí půjčit zpravidla na 4 bytové jednotky na hypotéku pro tzv. vlastní bydlení. Jakmile máme na hypotéku více jak 4 bytové jednotky, tak nám většina bank půjčí na tzv. investiční hypotéky, kde je již jejich počet v zásadě neomezen. Vždy je však samozřejmě potřeba doložit naše příjmy. Lze tedy říct, že jediné omezení v počtu hypoték může být naše bonita.
Do příjmů, které prokazujeme bance, lze započíst různé druhy příjmů – ze zaměstnání, z podnikání, z pronájmu, z budoucích příjmů z pronájmu a mnoho dalšího. Téma dokládání příjmů vydá na dalších několik článků, které pro Vás taktéž připravujeme.
Co když nemám žádnou hotovost? Lze si v dnešní době vzít 100% hypotéku?
Hypotéky s 90% -100% LTV v pravém slova smyslu byly již zrušeny. Přesto existují cesty, jak zafinancovat koupě nemovitosti tak, abychom z vlastních zdrojů vydali minimum peněz:
- dozastavení 20% z kupní ceny jinou nemovitostí
- dříve bylo také možné dofinancovat hypotéku úvěrem ze stavebního spoření, ale tuto variantu už ČNB nerada vidí, je omezována
- kombinace koupě + rekonstrukce – v tomto případě se s tím dá hezky pohrát, ale o tom až osobně na semináři 🙂
Jak se připravit na získání hypotéky před koupí?
Určitě všem klientům doporučujeme podniknout několik důležitých, přitom jednoduchých kroků, které zvýší Vaši šanci, aby žádost o hypotéku proběhla hladce a s pozitivním finálním výsledkem. Namátkou například:
- splatit všechny zbytečné dluhy
- zrušit kontokorenty, protože se Vám také počítají do bonity, ať už je čerpáte nebo ne
- nechat si prověřit registry
- nasměrovat Vaše finanční toky do hlavní banky, kde si plánujete vzít hypotéku apod.
Po absolvování semináře Financování nemovitostí od nás získáte kompletní checklist těchto kroků a možnost bezplatné konzultace s našimi hypotečními makléři s konkrétními tipy jak vše nastavit a přichystat ve Vaší konkrétní situaci.
Budeme se na Vás těšit, ať už na některém z našich živých seminářů nebo online ve videokurzech. Pokud stále nevíte, který typ nemovitosti je pro vás ten pravý, přečtěte si doporučovaný článek: Nejlepší investice do nemovitostí.