Jak začít s investováním do nemovitostí
Na investicích do realit nemůžete prodělat, když víte, jak na to. Je to tedy ideální forma pasivního příjmu, když se nechcete pouštět do velkého risku. Pořízení bytu nebo domu ale není jediná možnost jak investovat do nemovitostí. Podle čeho si svou investici vybrat?
Nejdřív teorie, potom praxe
Věděli jste, že existuje hned pět způsobů, jak můžete investovat do nemovitostí? Tím nejčastějším je samozřejmě pořízení bytu nebo domu. Koneckonců to vyplývá i z průzkumu agentury Perfect Crowd pro Asociaci pro kapitálový trh ČR, který probíhal v únoru 2024. Ani zbylé čtyři varianty však nejsou k zahození. Jedná se o investice do pozemků, do zahraničních nemovitostí, crowdfundingu a nemovitostních fondů. Investiční portfolio byste si vždy měli sestavovat (nebo nechat sestavit) na míru své situaci, protože pro každého bude vhodná jiná cesta. Abyste si správně dokázali určit tu svou, je důležité znát výhody, ale i nevýhody všech pěti příležitostí.
Vždycky je správná doba: Začněte teď
Ještě než si podrobněji rozebereme jednotlivé možnosti, je dobré zdůraznit, že pokud se svou první investicí do nemovitostí čekáte na „vhodnou dobu”, pravděpodobně se nikdy nedočkáte. Vždycky totiž budou nějaké okolnosti, které vás budou držet zpět. Proto udělejte ten krok právě teď, pokud je to jen trochu ve vašich možnostech.
Investice do bytů a domů
Jedná se o stabilní investici. Nemovitosti totiž historicky zvyšují svou hodnotu. Můžete si vytvořit portfolio investičních bytů a vybudovat tak do budoucna slušný pasivní příjem. Na druhou stranu jsou počáteční náklady vysoké. Většina lidí se neobejde bez hypotéky – což ovšem nemusí být vůbec nevýhoda. Důležité je i to, že o byty a nájemníky v nich se zkrátka musíte starat. A samozřejmě pokud zrovna nájemníky nenajdete, nemovitosti vás jen stojí peníze, ale nevydělává nic.
Investice do pozemků
Stejně jako u domů a bytů, cena pozemků roste. A to zejména, pokud koupíte kus louky, zajistíte si změnu územního plánu a prodáte ji jako stavební parcelu. Výhodou pozemků jsou nízké náklady na údržbu. Jelikož naše planeta není nafukovací, jednoznačně vám pozemky dřív či později peníze vydělají. Na druhou stranu je pozemky náročnější pronajmout. Pozemky se také prodávají za méně než nemovitosti k bydlení. A důležité je vzít v potaz, že na změnu územního plánu, která by váš pozemek zhodnotila, můžete čekat i roky.
Investování do nemovitostních fondů
Nemovitostní fondy fungují stejně jako ty podílové. Investoři vloží peníze do fondu, který následně investuje do různých nemovitostí. Investovat do nich můžete s menším kapitálem a nižšími náklady na správu. Nejčastěji takové fondy investují do velkých objektů, jako jsou kancelářské budovy, obchodní centra nebo zábavní parky. Mezi náš nejznámější fond patří fond České spořitelny nebo Amundi nemovitostní fond. Srovnání jednotlivých fondů včetně jejich historické výnosnosti najdete tady. U fondů si pohlídejte nejen jejich historický vývoj, poplatkovou strukturu ale také do čeho reálně fond investuje a jak majetek spravuje.
Investice do zahraničních nemovitostí
Ta se stala populární zejména v posledních letech. Levné a zároveň potenciálně hodně výnosné nemovitosti u moře či na horách jsou velké lákadlo. V tomto případě musíte ale zohlednit jinou legislativu dané země, jiné možnosti financování nebo zdanění nemovitostí. Nevýhodou bývá to, že obzvlášť asijské země umožňují investování jen za hotové, tedy bez hypotéky. Kdo by ale nechtěl letní sídlo na Bali, že ano? Ovšem existují země, kde nemovitost zhodnotíte o 18 % ročně nebo kde se neplatí daň z příjmu. I to určitě zahrňte do procesu rozhodování, jakou nemovitost a kde pořídíte.
Zvažujete investování do zahraničních nemovitostí? A už jste četli náš článek Nemovitost v zahraničí: Na co si dát pozor a kdy se vyplatí? Najdete v něm odpovědi na nejčastější otázky, jako třeba do jakých lokalit investovat nebo jak je to s financováním zahraničních nemovitostí.
Investice formou crowdfundingu
Této formě se také někdy říká mikro investování, protože obvykle investujete opravdu malou částku. Crowdfunding otevírá dveře malým investorům. Můžete se podílet na financování do větších projektů. Pokud tedy máte malý obnos v řádu tisíců nebo desítek tisíců a chcete investovat právě do nemovitostí, využijte tuto možnost. Firem, které investování do nemovitostí online zprostředkovávají, je v Česku více. Mezi nejznámější patří: Investown, Upvest a Fingood. S Alanem Pockem z Investown jsme natočili video, jak financování nemovitostí funguje. Právě v Investown a Upvest jsme pro vás zajistili výhodnější podmínky pro prémiovou nabídku.
Jednotlivé možnosti samozřejmě můžete i kombinovat a vytvořit si tak diverzifikované investiční portfolio. Věříme, že jsme vám tímto článkem výběr alespoň trochu usnadnily a pustíte se vstříc realitnímu trhu.