V oblasti investování do nemovitostí existují různé mýty: „Musím být bohatý! Rád bych investoval, ale nemám na to vůbec čas! Soused Pepa taky pronajímal byt, ale měl pořád jen nějaký problémy s nájemníky. Nakonec mi stejně zůstanou jen dluhy!“ atd. Jaká jsou ale skutečná rizika a co je naopak na nemovitostech tak lákavého, že 75% lidí, kteří chtějí investovat, by uložili peníze právě do nemovitostí?
Výhody investování do nemovitostí
Těch pozitivních důvodů při investování do nemovitostí je hned několik:
- můžete si na ně vzít velmi výhodnou půjčku s úrokem obvykle nižším než je inflace (hypotéku), což je u investic ojedinělé (pokud byste si chtěli například půjčit na nákup akcií je to zcela jiný a mnohem rizikovější postup
- funguje zde princip samofinancování (hypotéku reálně neplatíte Vy ze své kapsy, ale nájemník), resp. dle aktuální výnosnosti je možné, že z počátku bude třeba splátku mírně dotovat. Vždy ale platí, že nájemník zaplatí větší část splátky, minimálně úroky a část jistiny.
- navíc získáte do budoucna měsíční pasivní příjem
- rovněž na inflaci můžete zapomenout (zpravidla ceny nájmů rostou procentuálně více než inflace)
- o své investici si vždy rozhodujete sami a máte nad ní plnou kontrolu
- ceny nemovitostí jsou ovlivněny mnoha nesourodými faktory; díky tomu změny cen trvají delší dobu a vy máte čas zareagovat (oproti tomu např. akcie mají známky „stádového chování“…jakmile se zvýší/sníží poptávka, má to okamžitý vliv na jejich cenu)
- investiční byt na pronájem je dlouhodobá investice – díky tomu nemusíme v krátkých intervalech sledovat dění na trhu a reagovat na jeho vývoj (přesto bychom však v obraze měli být)
- bydlení je jednou ze základních potřeb, proto všechny důležité informace snadno získáte z běžných médií; navíc pokud v této oblasti dochází k zásadním změnám, jste o tom informováni ze všech stran
Rizika investování do nemovitostí
Jak to u investic bývá, se ziskem je také spojeno riziko:
- koupíte nemovitost, která bude dlouhodobě klesat na hodnotě
- koupíte byt v lokalitě, kde bude dlouhodobě klesat výše nájemného
- nízká obsazenost bytu (nebudete schopní ho pronajmout byt celých 12 měsíců v roce)
- nájemníci-neplatiči, po kterých Vám zbydou dluhy
- nájemník Vám byt poškodí
- z neznalosti koupíte nemovitost s nějakou právní vadou (věcné břemeno apod.)
Je potřeba si však uvědomit, že výše zmíněná rizika, platí pouze u některých typů nemovitostí, u některých typů nájemníků a JEN u některých typů investorů/pronajímatelů. Tato rizika se totiž dají velmi dobře řídit a s trochou zkušeností je můžeme eliminovat na minimum. Například správným průzkumem trhu před samotnou koupí vyselektujete nevhodné lokality, které nejsou perspektivní a u kterých hrozí pokles ceny nebo nájemného.
Pokud přeci jen je lokalita zajímavá a přesto nájemné klesá, může to znamenat, že je velká poptávka po vlastním bydlení, tudíž i ceny nemovitostí kvůli vysoké poptávce stoupají. Nemusíte tedy nemovitost držet za nízký nájem, ale prodáte ji a dokonce za vyšší cenu. Taktéž obsazenost bytu lze velmi dobře ovlivnit (opět hraje roli lokalita, správná výše nájemného, vhodná inzerce,…).
Jedním z nejdůležitějších faktorů jsou také dobře sepsané smlouvy, pojištění, výběr dostatečně vysoké kauce atd.
Více tipů, praktických rad a návodů, jak eliminovat riziko investování a přitom si zajistit zajímavý výnos, se můžete dozvědět na našem semináři o Investování a pronajímání bytů.