Investování do nemovitostí: risk nebo zisk?
06.02.2015

V oblasti investování do nemovitostí existují různé mýty: "Musím být bohatý! Rád bych investoval, ale nemám na to vůbec čas! Soused Pepa taky pronajímal byt, ale měl pořád jen nějaký problémy s nájemníkama. Nakonec mi stejně zůstanou jen dluhy!" atd. Jaká jsou ale skutečná rizika a co je naopak na nemovitostech tak lákavého, že 75% lidí, kteří chtějí investovat, by uložili peníze právě do nemovitostí?


Těch pozitivních důvodů je hned několik:

- můžete si na ně vzít velmi výhodnou půjčku s úrokem 2-3% (hypotéku), což je u investic ojedinělé (pokud byste si chtěli například půjčit na nákup akcií nebo na pravidelné úložky na stavební spoření, museli byste si vzít spotřební úvěr s min. úrokem 8%)
- funguje zde princip samofinancování (hypotéku reálně neplatíte Vy ze své kapsy, ale nájemník)
- navíc ještě získáte pravidelný měsíční pasivní příjem
- rovněž na inflaci můžete zapomenout (zpravidla ceny nájmů rostou procentuélně s výší inflace)
- o své investici si vždy rozhodujete sami a máte nad ní plnou kontrolu
- ceny nemovitostí jsou ovlivněny mnoha nesourodými faktory; díky tomu změny cen trvají delší dobu a vy máte čas zareagovat (oproti tomu např. akcie mají známky "stádového chování"...jakmile se zvýší/sníží poptávka, má to okamžitý vliv na jejich cenu)
- investiční byt na pronájem je dlouhodobá investice - díky tomu nemusíme v krátkých intervalech sledovat dění na trhu a reagovat na jeho vývoj (přesto bychom však v obraze měli být)
- bydlení je jednou ze základních potřeb, proto všechny důležité informace snadno získáte z běžných médií; navíc pokud v této oblasti dochází k zásadním změnám, jste o tom informováni ze všech stran


Jak to u investic bývá, se ziskem je také spojeno riziko:

- koupíte nemovitost, která bude dlouhodobě klesat na hodnotě
- koupíte byt v lokalitě, kde bude dlouhodobě klesat výše nájemného
- nízká obsazenost bytu (nebudete schopní ho pronajmout celých 12 měsíců v roce)
- nájemníci-neplatiči, po kterých Vám zbyde jen hromada dluhů
- nájemník Vám byt poškodí/ vybydlí
- z neznalosti koupíte nemovitost s nějakou právní vadou (věcné břemeno apod.)


Je potřeba si však uvědomit, že výše zmíněná rizika, platí pouze u některých typů nemovitostí, u některých typů nájemníků a JEN u některých typů investorů/pronajímatelů. Tyto rizika se totiž dají velmi dobře řídit a s trochou zkušeností je můžeme eliminovat na minimum. Například správným průzkumem trhu před samotnou koupí vyselektujete nevhodné lokality, které nejsou perspektivní a u kterých hrozí pokles ceny nebo nájemného. Pokud přeci jen je lokalita zajímavá a přesto nájemné klesá, může to znamenat, že je velká poptávka po vlastním bydlení, tudíž i ceny nemovitostí kvůli vysoké poptávce stoupají. Nemusíte tedy nemovitost držet za nízký nájem, ale prodáte ji a dokonce za vyšší cenu. Taktéž obsazenost bytu lze velmi dobře ovlivnit (opět hraje roli lokalita, správná výše nájemného, vhodná inzerce,...). Jedním z nejdůležitějších faktorů jsou také dobře sepsané smlouvy, pojištění, výběr dostatečně vysoké kauce atd.Více tipů, praktických rad a návodů, jak eliminovat riziko investování a přitom si zajistit minimálně 7% výnos, se můžete dozvědět na našem semináři o Investování a pronajímání bytů.


Pokud si stále nejste jistí, zda jsou investice do nemovitostí tím pravým pro Vás, přečtěte si článek Vyplatí se spořit si s liškou? a sami si zhodnoťte, kde byste chtěli mít uložené své těžce vydělané či ušetřené peníze ;-)


Mohlo by Vás také zajímat

Staňte se členem VIP klubu
Získáte přístup
k pravidelným informacím
ze světa realit
a stanete se součástí
naší komunity.
Více info
© 2022 Nela Kubasová powered by Klima&Partners